Elektroterapia

Zabiegi » Fizykoterapia » Elektroterapia

 

Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych.

  • galwanizacja - jest to zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta pomiędzy dwoma elektrodami. Prąd stały podczas przepływu nie zmienia kierunku i natężenia.
  • jonoforeza - jest to zabieg elektryczny, w którym wykorzystuje się prąd stały (galwanizacja) w celu wprowadzenia środków farmakologicznych do tkanek – np. Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne.
  • prądy interferencyjne - nazywane są również Nemecka. Jest to zabieg elektroleczniczy, w którym stosuje się prądy średniej częstotliwości. Powstają w ciele pacjenta w wyniku nakładania się dwóch prądów płynących w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych.
  • prądy TENS – jest to metoda elektroterapii służąca do zwalczania bólów ostrych i przewlekłych, w której stosuje się prądy impulsowe małej częstotliwości wytwarzane przez stymulatory. Elektrody umieszcza się w miejscach bólowych, wywołujących ból, lub wzdłuż przebiegu nerwu czuciowego zaopatrującego bolesną okolicę.
  • prądy Traberta - jednobiegunowy prąd prostokątny o czasie trwania 2 ms i czasie przerwy 5 ms. Jest to zabieg, którego celem jest wprowadzenie mięśni w drżenie i wibracje, powodujące ich rozluźnienie. Udowodnionym jest szybkie działanie przeciwbólowe oraz efekt rozluźniający, a także przekrwienie tkanek.
  • elektrostymulacja mięśni tradycyjna - Zabieg leczniczy w którym wykorzystuje się prąd impulsowy celem wywołania skurczu mięśni. Aparat wytwarzający ten prąd to elektrostymulator.
  • elektrostymulacja prądami Kots`a - są to prądy średniej częstotliwości, nazywane również stymulacją rosyjską. Służą do stymulacji mięśni w zaniku prostym, w celu zwiększenia ich siły i masy.
  • prądy diadynamiczne - Powstałe w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego o częstotliwości 50 Hz. Posiadają dwie składowe – prąd stały i prąd sinusoidalnie zmienny. (nałożenie się prądów).