Wizyt:
Dzisiaj: 0Wszystkich: 537

Profilaktyka bólów kręgosłupa osób dorosłych

Zabiegi » Kinezyterapia » Profilaktyka bólów kręgosłupa osób dorosłych

Prawdziwą bolączka dla wielu osób i to w dosłownym znaczeniu, są dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Niestety chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że jest to problem na skalę całego społeczeństwa. Krzywe plecy, wady postawy spotyka się nawet wśród małych przedszkolaków, a młodzież szkolna to już coraz częściej pacjenci ortopedów, rehabilitantów. Rodzice, dorosłe osoby w wieku zwanym potocznie produkcyjnym, nagminnie uskarżają się na bóle pleców, karku krzyża albo… głowy. Niestety często zagłuszają objawy tabletkami, nie dbając zupełnie o swój kręgosłup.

Warto zadbać o kręgosłup

Tymczasem trzeba pamiętać, że kręgosłup jest naszym filarem, rusztowaniem, chroni zakończenia nerwowe, utrzymuje sylwetkę, mięśnie. Jednym słowem bez zdrowego kręgosłupa ani rusz. Warto się zatem zastanowić dlaczego zaniedbujemy tak istotny element naszego organizmu i zdrowia? Przecież pomijając urazy czy ciężkie choroby, na które nie mamy wpływu, profilaktyka albo odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa mogą tak wiele zdziałać. Warunkiem koniecznym jest jednak równoległe działanie w kilku obszarach. Przede wszystkim ważna jest zmiana nawyków, aktywność ruchowa zamiast siedzenia przy komputerze. Ponadto zdrowa dieta, prawidłowa waga oraz odpowiednia ilość składników odżywczych, wapnia i kalorii.

Znaczenie profilaktyki

Wczesne reagowanie to kolejny warunek niezbędny, aby na długo zachować sprawność i uniknąć poważnych problemów. Stwierdzenie, że głowa czy kręgosłup mają prawo boleć nie jest słuszne. Dlatego szybka reakcja, wizyta u lekarza, diagnoza i leczenie albo rehabilitacja kręgosłupa mogą ustrzec nas przed poważnymi konsekwencjami.

Rehabilitacja, ćwiczenia dla kręgosłupa

W ramach zajęć profilaktycznych, na które można uczęszczać do kliniki ortopedycznej, poradni albo klubu sportowego, gdzie również zatrudnieni są profesjonalni rehabilitanci, wykonuje się odpowiednie ćwiczenia. Istotne jest, żeby taka aktywność, rehabilitacja kręgosłupa np. przez kinezyterapię, odbywała się według wskazówek oraz pod nadzorem rehabilitantów, trenerów. Ma bowiem przynieść korzyści, leczyć a nie zaszkodzić pacjentowi.